UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | ඉංග්‍රිසි ලිපි | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

ගිරි භණ්ඩ පූජාව මෙවරත්

මෙවර ගිරි භණ්ඩ පූජාව සිදු කරනු ලබන්නේ පොළොන්නරුව දිස්ත්‍රික්කයේ දිඹුලාගල සහ වැලිකන්ද ප්‍රාදේශීය ලේකම් බල ප්‍රදේශ දෙකට අයත් විහාරස්ථාන 110 ක ස්වාමීන් වහන්සේ වෙනුවෙනි. විහාරස්ථානයට අවශ්‍ය සරල භාණ්ඩ, සිවුරු පිරිකර, මුළුතැන්ගෙට අවශ්‍ය භාණ්ඩ, පුද පූජා සඳහා අවශ්‍ය භාණ්ඩ 100 ක් එක් එක් විහාරස්ථානයකට පූජා කිරීමට ගිරි භණ්ඩ පූජා කමිටුව සැළසුම් කර ඇත.

ඉතිරිය»

ගෞතම බුදුරජාණන් වහන්සේ දවස අප්‍රකට කථා


ගෞතම බුදුරජාණන් වහන්සේ සක්කපක්‍ද්හ සූත්‍රය දේශනා කළේ පාචීන රජතුමාගේ රාජගෘහයේ පිහිටි ඉන්දසාර ගුහාවේදී ය. බ්‍රාහ්මණයෙකුගේ දියණියක් සරණ පාවාගත් ලංකාවේ නාග පචින පාචින රජතුමා ත්‍රිපිටකය ත්‍රිපිටක අටුවා ඇතුළු බෞද්ධ ග්‍රන්ථ වල සඳහන් වන තොරතුරකි, බුදුරජාණන් වහන්සේ සක් (ශක්‍ර) දෙවිදුන්ට සක්කපක්‍ද්හ සූත්‍රය දේශනා කිරීම. මෙම සූත්‍රය දේශනා කිරීමට බුදුරදුන් තෝරා ගත් ස්ථානය ලෙස සඳහන් කර ඇත්තේ පාචීන රජතුමාගේ රාජගෘහයේ පිහිටි ඉන්ද (ඉන්ද්‍ර) සාල ගුහාවයි. මෙම ඉන්දසාල ගුහාව පිහිටියේ කුමන ස්ථානයකද? යන්න විමසා බැලීම කාලෝචිත ය. බුදුන් දවස තිබුණු බුදුකැලි අටුවා ක්‍රි.පූ. 237 දී මිහිඳුහිමියන් මෙරටට රැගෙන විත් හෙළ භාෂාවෙන් ලියා තැබූ බවත්, එම හෙළ අටුවා ක්‍රි.ව. 500 දී ඉන්දියාවේ සිට මෙරටට පැමිණි බුද්ධඝෝෂ හිමියන් විසින් පාලි භාෂාවට නැගූ බව පාලි පොත් වල සහ බෞද්ධ ඉතිහාසයේ සඳහන් ය.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

දුක දුරලන සරණ

නමෝ තස්ස භගවතෝ අරහතෝ සම්මා සම්බුද්ධස්ස.

දුක්ඛං දුක්ඛ සමුප්පාදං

දුක්ඛ ස්සච අතික්කමං

අරියං වට්ඨංගිකං මග්ගං

දුක්ඛුප සමගාමිනං

එතං ඛො සරණං ඛෙමං

එතං සරණ මුත්තමං

එතං සරණ මා ගම්ම

සබ්බ දුක්ඛා පමුච්චති
 

සුපින්වත්නි!

බුදුරජාණන් වහන්සේ ජීවමානව වැඩ සිටි කාලයේ දී ‘අග්ගිදත්ත’ නම් බමුණෙකු සිටියා. මොහු කොසොල් රජතුමාගේ පෙරෙවි බමුණා ය. මෙතුමා මහළු කාලය ලංවන විට රජතුමාගෙන් අවසර ගෙන ගිහි සැප අතහැර දමා තපස් රැකීමට පටන් ගත්තා. ඔහු ඉතා යහපත් කෙනෙකු වූ නිසා ඔහු අනුගමනය කරමින් දහස් ගණනක් තවුසන් ජීවත් වුණා. අග්හිදත්ත බමුණා මේ මහ පිරිස සමග මගධ රට හා කුරු රට අතර සැරිසරමින් ආරාමයක ජීවත් වුනා. ඔවුන් මෙසේ සම්මතයක් ඇති කරගත්තා. අප අතරින් කාහට හෝ කෙලෙස් සිතක් ඇතිවුනහොත්, එය සිතින් ඉවත් කර දැමීම සඳහා එක තැනකට වැලි ගොටුව බැගින් දැමිය යුතුය යන්න ඒ සම්මතයයි.

ඉතිරිය»

සීදුවේ සුමනවංස හිමි ගම්පහ දිස්ත්‍රික් ලේඛකාධිකාරී ධූරයට

සමස්ත ලංකා ශාසනාරක්ෂක මණ්ඩලයේ උපදෙස් පරිදි ආගමික කටයුතු හා සදාචාර වර්ධන අමාත්‍යාංශය, බෞද්ධ කටයුතු දෙපාර්තමේන්තුවේ මෙහෙයවීමෙන් දිස්ත්‍රික් ශාසනාරක්ෂක මණ්ඩල නිලවරණ යටතේ ගම්පහ දිස්ත්‍රික් ශාසනාරක්ෂක මණ්ඩලයේ ඉදිරි වසර හතර සඳහා තෙවනි වරටත් ප්‍රධාන ලේඛකාධිකාරි වශයෙන් පණ්ඩිත ශාස්ත්‍රාචාර්ය සීදුවේ සුමනවංස හිමියෝ නිතරගයෙන් පත්වුහ.

ඉතිරිය»

මොරටුව ලුනාව උයන ශ්‍රී බෝධිරාජාරාමයේ බුද්ධ ප්‍රතිමා වහන්සේ 

ඡායාරූපය - ජනක වෙත්තසිංහ

ඇසළ අව අටවක පෝය

ඇසළ අව අටවක පෝය ජූලි 25 වන දා සිකුරාදා අපර භාග 1.05ට ලබයි.
26 වන දා සෙනසුරාදා පූර්ව භාග 11.11 දක්වා පෝය පවතී
සිල් සමාදන්වීම ජූලි 25 වන දා සිකුරාදා ය.
 

මීළඟ පෝය ජූලි 31 වන දා බ්‍රහස්පතින්දා ය


පොහෝ දින දර්ශනය

Second Quarterඅව අටවක

ජූලි 25

New Moonඅමාවක

ජූලි 31

First Quarterපුර අටවක

අගෝස්තු 08

Full Moonපසෙලාස්වක

අගෝස්තු 16
ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | ඉංග්‍රිසි ලිපි | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2008 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]