[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දහම් අසපුව | දායකත්ව මුදල් | ඊ පුවත්පත |

 

 

සතුට රැඳෙන්න සාමය රකින්න

යුද ගිනිදැල් මිනිසාට පමණක් නොව සතා සිව්පාවුන් ඇතුළු මුළු මහත් ස්වභාවධර්මයට ම මහත් ව්‍යසනයක් ගෙන දෙන්නකි. යුද්ධය මොන විධියකට පැවතුණ ද එහි මූල බීජය සොයා බැලුවහොත් දක්නට ලැබෙන්නේ සිතේ අසහනකාරී බව හෝ අතෘප්තිකර ස්වභාවය හෝ වචනයට හා ක්‍රියාවට නැඟෙන බවයි. ලෝභ, ද්වේශ, මෝහාදී අකුසල් සිතිවිලි උත්සන්න වී එහි විපාක ලැබ් ගින්නක් සේ ලෝකය පුරා ම විසිරී පැතිරී යනු ඇත. බුදු දහමට අනුව විමසා බැලීමේ දී එහි මූල බීජයත්, එය නිවා ගන්නා ආකාරයක් පැහැදිලි කොට ඇත. සත්වයින් අතරින් මිනිසා උසස් කොට සලකන්නේ උසස් චින්තනයක් තිබෙන බැවිනි. ලෝකයේ බුද්ධත්වය ලබා ගන්නේත්, දේවත්වය ලබා ගන්නේත්, මනුෂ්‍යත්වය ලබා ගන්නේත් මිනිසාම ය. භෞතික වශයෙන් ගත් කල්හි මිනිසා ගෙවල් - දොරවල්, ආහාර - පාන, ඇඳුම් - පැලඳුම්, බේත් - හේත් යන මූලික අවශ්‍යතා වෙනුවෙන් වෙහෙසෙනු ඇත. එම මූලික අවශ්‍යතා කොතරම් ලැබුණත් සෑහීමකට පත් නොවීමෙන් මනසේ විෂම ලෝභය උපදී. තවතවත් වස්තු සම්පත ඇත්නම් යන චේතනාව මූලික කොටගෙන ලෝභ සිතින් අන්‍යයාගේ වස්තුව ද තමා සතු කර ගැනීමට උත්සාහ කිරීම තුළින් සිදු වන්නේ රටවල් රටවල් අතර, සමාජයන් සමාජයන් අතර, ජාතීන් ජාතීන් අතර, කුලයන් කුලයන් අතර හා වර්ණයන් වර්ණයන් අතර යුද මානසිකත්වයක් ගොඩනැඟීමයි. එපමණක් නොව යුද්ධ සංසිඳුවීමට බිහිකර ඇති ආගම් ආගම් අතර ද යුද ගැටුම් පැන නැඟීම එහි ඇති ප්‍රාථමික ම සංසිද්ධියයි. බුදු දහම වනාහි අකාලික වූ දහමකි. එහි ඉදිරිපත් කර ඇති සෑම කරුණක ම ඕනෑම කාලයකට වලංගු ය. යුද්ධය පිළිබඳව ඉදිරිපත් කර ඇති කරුණු ද ඒ ආකාරයෙන් ම සදාකාලික ව ජන සමාජයට වැදගත් වනු ඇත. “නහි වේරේන වේරානි - සම්මන්තීධ කුදාචනං - අවේරේනච සම්මන්ති - එස ධම්මො සනන්තනෝ” යන ධම්ම පදයේ යමක වග්ගයේ 5 වැනි ගාථාවෙන් කියැවෙන කරුණු නිදසුනක් ලෙස ගෙන බලමු. මේ විශ්වයෙ කිසිම තැනක, කිසිම විටක වෛරයෙන් වෛරය සංසිඳෙන්නේ නැත. අවෛරයෙන් ම වෛරය සංසිඳෙති. මෙය සදාකාලිකව පිළිගත් ධර්මතාවකි.


පොසොන් අමාවක

ජූලි 05 සිකුරාදා පූ.භා. 05.00 අමාවක ලබා 06 සෙනසුරාදා පූ.භා. 04.29 ගෙවේ.
05 සිකුරාදා සිල්

පොහෝ දින දර්ශනය

Full Moonඅමාවක

ජූලි 05

First Quarterපුර අටවක

ජූලි 13

Full Moonපසළොස්වක

ජූලි 20

Second Quarterඅව අටවක

ජූලි 28

 

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දහම් අසපුව | දායකත්ව මුදල් | ඊ පුවත්පත |

 

© 2000 - 2024 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]